Vážení fanoušci 1. FC Slovácko (a nejen Vy, zdravím i příznivce TJ Rudá záře Žítková), vzhledem k nespornému faktu, kdy nám začíná nový ročník první ligy, která se po 57 letech již nebude nazývat po lahodném pivu Gambrinus, který jste si na fotbalových stadionech mohli dávat za symbolickou cenu cca 30 Kč z plastového kelímku a vychutnávat si tak pocit naprostého komfortu, luxusu a pocitu nedotknutelnosti, jelikož tento nápoj vychutnávalo jen dalších 2700 zoufalců ( v Příbrami 15 a na Dukle 19), přičemž bylo slyšet nemístné narážky na Gambrihnus apod., se dá říci, že to byla epocha vydařená. Vedení některých klubů však přišlo s inovací (mezi nimi i 1. FC Slopácko) a dosud velmi oblíbené a nepostradatelné plastové kelímky nahradily nové, zmodernizované, z kvalitnějšího materiálu a dokonce i s obrázkem a názvem klubu. Ty se daly i zavěsit buď na sedačku diváka před vámi, kterého pak tlačila záda a v pondělí si zažádal o invalidní důchod (pokud však sedačka nebyla prázdná, což např. v Příbrami rozhodně nehrozilo), či zavěsit na železnou zeď, což bylo praktičtější – toto bylo výhodou Drslavice City Fans, kteréžto odjakživa sídlí v nejvyšší řadě (toto je pozvánka jak pro nezadané slečny, tak pro roznašečky roznášející tento mok, který se podobá pivu). Výhodou této vítané inovace byl však smutný fakt zaplatit 30 Kč zálohu. Jak jistě uznáte, v nejchudším regionu se jedná o zcela přemrštěnou částku a počet střízlivých na stadionu tak zákonitě poklesl o 1,7 promile (http://cs.wikipedia.org/wiki/Promile), což bohatě vynahradil Oněk z Bálešova se svou cisternou.
Společnost Gambrinus nahradil SYNOT, který měl svého času i nepatrné dočinění s naším oblíbeným klubem. Toto nepatrné dočinění přetrvává dodnes, avšak bohužel ještě v daleko menší míře, než by bylo záhodno, nicméně i tak SYNOTu děkujeme a věříme, že mu tato marketingová aktivita přinese další ekonomický a marktetingový prospěch.
Nová SYNOT liga má i nové patrony, jimiž je Ivan Horník, Petr Drobisz a Miroslav Cinklý jaro Pelta. Hlavním bookmakerem soutěže se stal nám dobře známý pracovník SYNOTu Radek Nedbal (přezdívaný Zanedbal), na internetových diskusích vystupující pod dosud anonymní přezdívkou RNA (promiň Radku, ale ten tiket mi zase nevyšel). Visí však nad ním Damoklův míč. Tedy Damoklův meč. Vedení Synotu, v čele s Ivem Valentou mu pohrozili, že pokud bude stále dávat tajné tipy na výsledky zápasů v internetových diskusích (přičemž 97,5 % nevyjde), bude ze SYNOTu propuštěn a umístěn do nejbližší Základní školy, kde bude pracovat jako učitel a pedagogický dozor. Vzhledem k jeho značné přízni k dospívajícím dívkám (byť na prvním stupni, kde se toto týká zejména romské části osazenstva), se ředitel a učitelé bouří, jelikož nemají rádi mladou, vyspělou a pohlednou konkurenci. Pane Nedbal, to jste Zanedbal!
Pojďme však k nejbližšímu soupeři našeho klubu, jímž není nikdo jiný, než druhdy slavný klub SK Slavia Praha. Po pražské Spartě a VTJ Tábor zřejmě nejslavnější celek však v poslední době nezažívá zrovna zářné období. Mezi fanoušky se šíří známé a ohrané historky typu, kdy fotbalisté Slavie navštívili Dětský domov. "Bylo smutné vidět ty bezduché tváře bez špetky naděje", komentoval situaci šestiletý Dežo. Pojďme však trošku do historie. Klub vznikl jako Cirkus Eden, což měla být přímá konkurence hokejové Spartě, která sídlí v pražských Holešovicích, kde se každoročně koná pověstná Matějská pouť. V té době, na začátku 20. století, vznikl i hokejový klub Sparta Praha, kterému se právě kvůli Matějské pouti přezdívalo "Kolotočáři". Sparťané toho však využili k marketingové propagaci a do reklamní upoutávky na fejsbuku sebevědomě tvrdili, že to je díky tomu, že proti každému soupeři udělají pořádný kolotoč. Vznikající klub v Edenu nechtěl být zahanben, a jelikož tehdy v těch končinách pořádal představení slavný cirkus Humberto, bylo jasno. Ze dvou šapitó, z nichž jedno bylo bílé a druhé červené, sešili dresy a od té doby se jim říká „Sešívaní“, nebo „Slátanci“. V té době vznikl slavný klub SK Cirkus Eden, později odkoupen židovskými obchodníky, kteří změnili logo ze slona na pěticípou hvězdu a přejmenování na Slavia podle slavné pražské kavárny, kde rozměňovali hodinky, zlato a šperky za kus žvance. Po nástupu komunistů se bolševikům zalíbila pěticípá hvězda, otočili ji k obrazu svému a klub přejmenovali na Dynamo Praha, podle Dynama Moskva, Dynama Kyjev, Dinama Tbilisi, Dinama Minsk a Dynama České Budějovice, i přes odpor Karla Poborského. V další etapě se vršovičtí opět vrátili k dřívějšímu, avšak nikoliv původnímu názvu Slavia Praha.
Tento klub získal řadu titulů a posbíral nespočet evropských úspěchů, nicméně kvůli chaotickému vedení, chybějící koncepci a ne zrovna zřejmě komfortní finanční situaci je již bohužel však jen stínem kdysi slavného klubu, který si nyní do Hradiště pravidelně (2x po sobě) jezdí pro tříbrankové příděly.
Před touto sezonou však mocně posílil a má podobně jako loni vysoké ambice. Přijde obroda Slavie, nebo si sešívaní opět prožijí noční můru, podobající se loňské sezoně?
Již dnes v 20:15 uvidíme na vlastní oči! 1. FC SLOVÁCKO!!!
|